Dobry prawnik, czyli jaki?
Codziennie mamy do czynienia z prawem, jednakże ilość przepisów prawnych i skomplikowany język powoduje, że samodzielne poruszanie się po tej dziedzinie może sprawiać trudności. Jak ich uniknąć? Najlepiej zwrócić się do adwokata. Najpierw należy odpowiedzieć na pytanie – kim jest adwokat? Jest to osoba po studiach prawniczych, trzyletniej aplikacji i wymagającym egzaminie zawodowym, a jej działania muszą być zgodne z kodeksem etyki. Podejmowane przez adwokata czynności zawsze uwzględniają interes swojego klienta. Dlatego skierowanie się do profesjonalisty daje gwarancję, że nasza sprawa będzie prowadzona z najwyższą starannością. Dobry prawnik zapewni rzetelną reprezentację w procesie, prawidłowo skonstruuje umowę i udzieli porady prawnej skrojonej na potrzeby swojego klienta. Jak więc znaleźć adwokata który zapewni swojemu klientowi profesjonalną pomoc?
Specjalizacja i doświadczenie
Prawo jest bardzo rozległe i krzyżuje się z wieloma dziedzinami. Dlatego dobrym rozwiązaniem przed wyborem adwokata jest sprawdzenie, w jakiej gałęzi prawa się specjalizuje. Zamiast wpisywać w wyszukiwarkę „prawnik Olsztyn”, mądrzej jest wybrać kancelarię dopasowaną do swoich potrzeb. Na rynku istnieją kancelarie, które skupiają się na bardzo wąskiej dziedzinie, przykładowo zajmują się sprawami wyłącznie z zakresu prawa karnego, gospodarczego bądź prawa własności intelektualnej. Wybór wyspecjalizowanego prawnika gwarantuje, że nawet skomplikowane sprawy będą prowadzone efektywnie.
Na stronach kancelarii można znaleźć przydatne informacje, które pomogą nam w decyzji, czy dany adwokat spełni nasze oczekiwania. Bardzo często prawnicy prezentują na swoich stronach zdobyte doświadczenie i zawodowe sukcesy oraz prowadzą profesjonalne blogi, które pomogą ocenić biegłość w temacie i profesjonalizm.
Co ważne, w dużych miastach jest łatwiej o specjalistę, ze względu na większą konkurencję i obecność ośrodków akademickich. Świetnym przykładem jest Olsztyn, który jest siedzibą Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, słynącego z dobrych prawników.
Dobry adwokat to też osobowość
Ważna jest nie tylko wiedza, ale też sposób komunikacji. Prawnik musi być umiejętnym negocjatorem, i potrafić przekonać sąd czy stronę do swojej racji – oczywiście w interesie osoby, którą reprezentuje. Nie mniej przydatna jest umiejętność przewidywania następnych ruchów przeciwnika. Dodatkowo dobry adwokat powinien potrafić wyczuć, jakie są konkretne potrzeby danego klienta i potrafić w pełni zaangażować się w swoją pracę. Dobry adwokat to taki, który potrafi odpowiedzieć jasnym, zrozumiałym językiem na konkretne pytania i skutecznie wyjaśniać wątpliwości klienta.
Kolejnym ważnym czynnikiem jest dyspozycyjność pełnomocnika i sprawny kontakt. Dobry adwokat zadba o to, aby klient miał bieżące informacje w sprawie, kontrolę nad wszystkimi podejmowanymi czynnościami i mógł monitorować wnoszone do sądu pisma czy dokumenty przekazywane przez stronę przeciwną
Dopasowanie do indywidualnych potrzeb
Wiele zależy od potrzeb konkretnej osoby. Dla niektórych będzie ważne, aby adwokat znajdował się w tym samym mieście lub niedaleko miejsca zamieszkania czy prowadzenia działalności klienta. Bliskość kancelarii to duża zaleta szczególnie przy dłuższej współpracy, która może obejmować reprezentowanie klienta w długim postępowaniu sądowym bądź w sprawach wymagających bieżących konsultacji. Jeżeli więc przykładowo nasza firma znajduje się w Olsztynie, warto wybrać kancelarię, której siedzibą jest również Olsztyn.
W przypadku skomplikowanej sprawy warto sprawdzić, czy prawnik współpracuje z innymi specjalistami, na przykład doradcami podatkowymi, którzy będą w stanie zagwarantować dodatkowe informacje i usługi w razie wystąpienia takiej potrzeby.
Podsumowując, najważniejsze jest, aby znaleźć prawnika, który nie tylko jest profesjonalistą, ale jest w stanie spełnić indywidualne potrzeby swojego klienta. Dlatego też trzeba pamiętać, aby otwarcie komunikować swoje potrzeby i oczekiwania, co daje gwarancję znalezienia odpowiedniej osoby, która będzie prowadzić naszą sprawę.